Dělej to, co tě baví! Za peníze?

Bav se tím, co děláš a vydělávej za to peníze!

17 DŮLEŽITÝCH RAD, JAK NA TO!

Nejlépe hodně peněz! Jistě jste již slyšeli hodně podobných vět. Pár zásadních myšlenek vám dávám do videa, které nemělo scénář, ani záměr, ale bavilo mě.

Když děláte to, co vás baví a baví vás to, co děláte, a dává to smysl, nemusíte nic extra plánovat. Prostě to někdy stačí udělat. A věci se potom následně dějí!

Pokud pozorně zhlédnete toto video a přečtete si článek až do konce, získáte 17 důležitých rad k tomu, jak udělat z té věty „dělej to, co tě baví“ i peníze, či hodně peněz a ještě něco navíc!

Tak se nejdříve podívejte na video z Puerto Mogánu:

Dodíváno? Zamyšleno? Inspirováno? Něco je nejasné? 

Možná jste se již nad podobnými myšlenkami zamysleli, možná na ně nemáte čas, možná si je raději nepřipouštíte. Nicméně, doporučuji si tento článek přečíst a zamyslet se. Mimo jiné to může být i finančně výhodné, pokud si myšlení přenastavíte správným směrem!

 • Možná jste četli i knihy, poslouchali přednášky, účastnili se akcí.
 • Možná jste se s nadšením pustili do životních změn a dali si nové smělé cíle.
 • Možná jste dosáhli alespoň zčásti toho, o čem byly vaše vize.

Jde o to, jak dalece byla vše zábava a seberealizace a kolik času jste věnovali okolnostem, které vás prostě až tak nebavily. Odlišit někdy to, co děláte neradi, od toho, co dělat musíte (nebo si to alespoň myslíte), či od toho, co děláte rádi, nebo alespoň s jistou tolerancí, je někdy těžké. Život není černobílý a má nekonečné množství odstínů šedi i barev.

Přesto toužíme po štěstí, po seberealizaci, po uznání a po smyslu toho, co děláme. Jak tedy dělat to, co vás baví a mít za to nejen peníze? Jistě, peníze jsou důležité. Ale co další ingredience?

 • Co čas pro sebe a pro blízké lidi kolem?
 • Co čas na koníčky, relax či zábavu?
 • Co tak čas na smysluplné věci, které nelze penězi až tak poměřovat?
 • Proč vnímají lidé různou míru štěstí?
 • Jak dalece chtějí dělat to, co je baví?
 • Bavit se tím, co dělají? A mít za to peníze..?

Proč vlastně peníze? Kolik peněz? Peníze pro věci, pro zážitky, pro něco..? Jaké jsou další okolnosti štěstí? Je to závod, adrenalin, akce? Nebo naopak klid, rovnováha, relaxace, nicnedělání? Musím vám zde napsat pravdu. Nevím to. Myslím si, že každý člověk je středem svého vesmíru a jednotlivá nastavení se u každého budou prostě lišit.

Dělat to, co vás baví a mít za to peníze.

Ta úvaha se tváří celkem jasně, ale domnívám se, že pro naprostou většinu lidí je ve své podstatě nejasná. Jednak z důvodu vnitřního chápání vztahu k penězům a také ve vztahu k dalším hodnotám, kterými jsou třeba čas pro sebe, svoboda, potřebná míra nezávislosti i subjektivní pohled na kombinaci toho – dělat co mě baví, ale zároveň to, co je potřeba, co je užitečné, nutné, smysluplné. A potom jsou zde ještě další okolnosti!

Jsme na blogu, který je zaměřen na ŽIVOT NA PRAVÉ STRANĚ. Proto je zřejmé, že se na tuto úvahu můžeme podívat třeba právě z pohledu fungování naší Levé či Pravé strany cash-flow kvadrantu.

Jak je to s tou kombinací zábavy a peněz?

Vše kolem té věty se odvíjí od toho, jakým způsobem vyděláváte peníze! Buď prodáváte na Levé straně svůj čas, energii a potenciál za peníze. Nebo si peníze vyděláváte procesem myšlení a seberealizace na Pravé straně. Pro někoho je to možná nejasné, ale jedná se o naprosto odlišné dva světy, jejich výsledkem jsou třeba tyto varianty:

» Pouze 20 % lidí, zejména zaměstnanců, baví to, co dělají a považují svou práci za poslání. Vydrží jim to často až do důchodu, kdy dochází k jistému rozčarování… Také jde o to, za jaké to dělají peníze. Někdo vydělává, ale žije z ruky do huby. Může jej to bavit, ale spíše asi nikoliv. Jiný vydělává a neví, co s penězi. Může jej to bavit, ale také nemusí.

» 40 % ze sektoru Z nějak svou práci i život přežívají… Snaží se o radost i seberealizaci s málem a s vědomím, že do důchodu je daleko…

» 40 % zaměstnanců, možná i více, jejich práce a poslání opravdu nebaví.. Více není třeba komentovat… Moc ten svět neznám.

» Oproti tomu, 60-80 % soukromníků a živnostníků v sektoru S jejich práce a poslání baví a to tím více, čím větší si vytvoří prostor pro výsledky, peníze, zpětnou vazbu a seberealizaci.

» 90-98 % podnikatelů a lidí na Pravé straně cash-flow kvadrantu opravdu baví to, co dělají. Dělají to, co je baví a dělají to s vášní pro podstatu svého podnikání, pro výsledek, pro klienty, pro poslání…

Nestačí dělat to, co vás baví. 

Ani nestačí bavit se tím, co děláte. Ani najít svoji vášeň či téma, to samo o sobě žádnou záruku ve stylu “zbohatněte na tom, co vás baví” nedává. Zbavte se klišé z Levé strany, která vzbuzují jen plané naděje a v zásadě samy o sobě nefungují. Mám na mysli prohlášení typu:

 • Neboj se zbohatnout na tom, co tě baví…
 • Najdi svoji vášeň…
 • Najdi svoje téma…
 • Proměň svoji vášeň v byznys a peníze…
 • Dělej to, co tě baví a nechej se za to královsky odměňovat…
 • Prodej svůj talent…
 • Měj radost z prodeje…

Ano, ty výše popsané ingredience nejsou o zábavě, ale jsou prostě nezbytnou ingrediencí, bez které to na Pravé straně nefunguje. Předešlá prohlášení nejsou sama o sobě k ničemu, pokud něco nepřidáte! Pouze jimi svoje podnikání samo o sobě nevybudujete! Musíte je ale vnímat a ještě ⇒

Musíte bezpodmínečně přidat několik podmínek:

1. Co vás baví a na čem záleží. Musíte dělat nejen to, co vás baví ale i to, na čem vám opravdu záleží!

2. Smysl. Musí na tom záležet i vašim zákazníkům a dávat to smysl i jim!

3. Dělat nejlépe. To, co děláte, musíte dělat nejlépe, jak umíte a jak to jde… I když ani to nemusí stačit.

4. Dělat ještě lépe… Vy musíte to, co děláte ve svém podnikání dělat nejlépe široko daleko. Jistě lépe než 99 % lidí, kteří mohou výsledky vašeho podnikání potřebovat!

5. Za co lidé zaplatí. Zcela bezpodmínečně musíte dělat nejen to, co vás baví, ale zejména to, co vydělává a za co jsou lidé ochotni platit!

6. KJMP. Musíte mít zcela jasno v tom, KDE JSOU VAŠE PENÍZE a jak na ně!

7. Kupecké počty. Musíte myslet ve velkém jako “velkokupci” a ovládat kupecké počty. Podnikání je v zásadě matematika 5. třídy základní školy. Hodně lidí ve víru vášně pro to, co je baví, zapomíná počítat.

8. Řešení a hodnota. Musíte umět vyřešit problém, poptávku a dodat směnitelnou hodnotu. Pokud to, co vás baví, nepřidává nikomu tu potřebnou hodnotu, peníze z toho prostě nepřijdou.

Zdá se vám toho nějak hodně? OK, ještě přidáme!

9. Identifikace. Musíte identifikovat, oslovit a přitáhnout tu správnou cílovou skupinu zákazníků. Je to zejména zpočátku něco jako hledání jehly v kupce sena.

10. Odvaha. Musíte být odvážní v rozhodnutích, v akci a v komunikaci.

11. Podnikavost. Musíte být podnikaví, resp. podnikavější, než by byla na vámi určeném trhu většina jiných lidí.

12. Být první. Musíte být první v tom, co děláte. Být první v řešeních, být první u svých zákazníků, být první na trhu. Někdy stačí být první i s maličkostí, která prostě zaujme. Nemusíte vynalézat perpetuum mobile…

13. Kreativita a myšlení. Musíte být kreativní, protože podnikání za vás nikdo nikdy nevymyslí. Proč by to dělal, že?

Stačí? Jasně, to jsme teprve na začátku!

14. Produkt. Máte nápad, vášeň, trh, produkt, splňujete všechny výše uvedené podmínky… Ale to pořád ještě nestačí…

15. Systém. Je třeba dát vašemu podnikání nějaký směr, smysl, řád, systém.

16. Návody a pravidla. Připravit návody, postupy, pravidla, logistiku pro realizaci svého podnikání, toho, co vás opravdu baví.

17. Prodej a značka. Musíte se naučit prodávat sami sebe, to jest přidat efektivní marketing a schopnost budovat značku.

Měli byste… Měli byste, musíte… Zdá se vám to složité? Dost! Nechci vás od věcí odradit!

Myslím, že jsem to lehce přehnal!

Z malé úvahy na zajímavé téma jsem se rozepsal tak, že je z toho školení… To teď jistě není účelem, na to mám pro vás svoje kurzy o podnikání a životě na Pravé straně.

V podstatě jsem vás jen chtěl dnes nabudit k zamyšlení. Ve skutečnosti je to jinak, než si většina lidí myslí. Je to jednodušší! Je to o tom, jaké vzdělání a informace ve svém životě a podnikání uplatňujete. Je to o tom, na jaké straně cash-flow kvadrantu myslíte. A to zjednodušení je v jednom ze série Tajemství z Pravé strany. Víte, o které tajemství jde? Pokud nevíte, povím vám to již za pár týdnů!

Pokud výsledek mého krátkého videa a tohoto článku bude, že se prostě zamyslíte a uděláte krok k tomu, abyste posunuli život k dělání, které vám dává smysl, které vás bude bavit a bude pro vás i pro lidi kolem vás užitečné, potom to splnilo účel.

Přinese mi to pocit štěstí, uspokojení a smysl toho, co dělám. Smysl toho, co mě baví a smysl toho, proč čtete moje inspirace. Peníze v tuto chvíli vůbec neřeším. Ani čas, který jsem na tuto úvahu obětoval. To, co mě opravdu baví a naplňuje, je to, že tento svůj čas mohu svobodně využívat tak, jak opravdu chci.

Přeji vám, ať se vám to daří také. Může vás to bavit. A pokud následně přitáhnete do svého vnitřního světa více peněz, příležitostí a pomůžete lidem tak, že k vám budou stát frontu, bude vás to bavit ještě více!

Pokud důsledně pochopíte a v praxi zrealizujete mých 17 rad k tomu, jak nakládat s potenciálem věty typu „dělej to, co tě baví a vydělávej peníze“, dáváte si šanci získat nejen ty peníze. Bonusem vám může být i čas a větší porce svobody a nezávislosti. Nebo seberealizace, uznání a zpětná vazba. Porozumění, rovnováha, zábava i práce, která dává smysl. Prostě něco jako ŽIVOT NA PRAVÉ STRANĚ.

Víte co? Sledujte tento můj blog, čtěte články, přidejte se ke mně na Facebook, diskutujte, pište komentáře, sdílejte. A pokud se objeví příležitost a akce, tak ji pořádně pro sebe uchopte. Já tu nejbližší pro vás chystám již na červen!

Mějte se krásně a bavte se tím, co děláte!

Jirka Mazur


PS: Potřebujete více informací a ještě jste neprošli online kurzem?

Pro jistotu si udělejte rezervaci, abych vás mohl včas informovat a aby vám tato příležitost neutekla mezi prsty. Život na Pravé straně je prostě fajn a když se to umí a chápe, je i snadnější, produktivnější, smysluplnější… Ale není pro každého!

Jirka Mazur
Jirka Mazur, podnikatel a autor programů z edice ŽIVOT NA PRAVÉ STRANĚ, KDE JSOU MOJE PENÍZE, GOLDWINNER, PODNIKÁME NA BURZE, WINSIGNALS a dalších. Rozdávám zlato a měním lidem životy.
Komentáře