ČAS : PENÍZE : SVOBODA & PŘESVĚDČENÍ

Zdravím vás přátelé, mám pro vás další ze série letních inspirací. Dnes to bude zásadní zamyšlení na téma PENÍZE, ČAS & SVOBODA.

V tomto článku s videem přidám pár vět o tom, jak tyto pojmy dělají páku v podnikání, a proč to na Levé straně cash-flow kvadrantu funguje jinak než na té Pravé straně. Dříve než začneme, přidejte si odběr mých videí na youtube, ať vám neuniknou důležité inspirace.

Poznámka: Pod videem najdete i audio z videa ke stažení ve formátu MP3 a text ve formátu PDF!

https://www.youtube.com/watch?v=zZOowWdBiDY&amp=&feature=youtu.be

» Zde si můžete stáhnout audio k poslechu ve formátu mp3.

» Přepis videa ve formátu PDF máte ke stažení zde.

Obsah videa je zpracován tak, abyste jej mohli využít opravdu efektivně. Je zde formou videa, audia. Pro pohodlné přečtení a tisk zde máte článek ve formátu PDF. Užijte si to!

ČAS : PENÍZE : SVOBODA & PŘESVĚDČENÍ

Chci navázat na minulá témata, která jsem zmínil ve videu a v článku. Jednak jsou to Přesvědčení a hodnoty na cestě podnikatele a jednak téma Permanentní dovolená a podnikání. Dotazů a připomínek k tématům mi přišlo opravdu hodně. Já vám dnes navrhuji, pište mi dotazy, komentáře přímo pod video do komentářů. Ujišťuji vás, že nemusíte pouze souhlasit, prostě napište, co si opravdu na dané téma myslíte.

Vím, že pro část z vás jsou tato témata vysoce motivační a pro jiné z vás jsou kontroverzní. Pro část lidí je potom toto sdělení z jiného vesmíru. Jak kdo myslí, jaké má přesvědčení, tak se mu to potom honí v hlavě.

LEVÁ A PRAVÁ STRANA CASH-FLOW KVADRANTU

Přátelé, jistě znáte koncept cash-flow kvadrantu, Levé či pravé strany pro život a podnikání. Cash-flow kvadrant je o tom, jakým způsobem si lidé vydělávají peníze, jak je daní, jak žijí, jak si vydělávají na živobytí, jaký život zkrátka žijí. Pokud to neznáte, tak vám přidávám zde odkaz na moje video ze dvou ostrovůebook Život na pravé straně – prostě si to stáhněte a prostudujte, ať se nezdržujeme.

  • Levá strana cash-flow kvadrantu – to jsou zaměstnanci, živnostníci, soukromníci, malí podnikatelé.
  • Pravá strana cash-flow kvadrantu jsou potom majitelé firem, systémů pro vydělávání peněz plus investoři. To jen tak pro zopakování.

Mnoho lidí překvapuje, jak na Levé či Pravé straně věci fungují jinak. Platí to mimo jiné právě i o těch přesvědčeních a hodnotách. Platí to i na téma permanentní dovolená a zejména to platí pro pojmy peníze, svoboda a čas.

ČAS = PENÍZE

Tato dvě slova už jste určitě slyšeli. Problém je v tom, že mnoho lidí neví, co si pod tím mají představit. Většinou si lidé představují to, jak vyměňují svůj čas za peníze. Ale já vás za chvíli vyvedu z omylu.

Rovnice pokračuje:

PENÍZE = ČAS = SVOBODA

Ano, to jsou tři projevy téhož – jsou to tři projevy hodnot, které spolu velmi těsně souvisí.

Jak souvisí tyto pojmy s Levou a Pravou stranou?

ŘEKNĚME si to asi takto, lidé na Levé straně prodávají svůj čas za peníze. Prodávají energii, čas, potenciál. Směňují to, co je v nich za peníze, aby měli, dejme tomu, na základní živobytí – je to jídlo, šaty, pití, bydlení, sem tam nějaká ta dovolená a věci, kterýma se chtějí obklopovat. Protože žijí v krutém systému zdanění, tak jim mnoho peněz nezbude. Ani na kvalitní život, ani na podnikání, ani na investování.Život na Pravé straně cash-flow kvadrantu

Prostě žijí si takový svůj krysí závod – čím více makají, tím více vydělávají, tím více utrácejí a tím jim pořád více méně zůstává stejně.

Lidé na Pravé straně si peníze vydělávají procesem myšlení. Monetizují svoje myšlenky. Vymýšlejí systémy, které jim vydělávají peníze, chtějí být majiteli firem, majiteli svých investičních systémů. V Tom se pozice lidí na Levé a Pravé straně cash-flow kvadrantu zásadním způsobem liší.

Jak se promítají tyto věci do přesvědčení lidí?

Je jasné, že lidé na Levé straně, zaměstnanci si myslí – mají přesvědčení, že to, jak žijí a vnímají svět a hodnoty jako je čas, svoboda nebo peníze, že je to tak správně.

Ale na druhé straně jim tiká v hlavě myšlenka:

Co kdyby měli více peněz, co kdyby měli více času pro sebe, pro rodinu, pro koníčky, pro to, co dělají a co kdyby sakra měli více svobody pro to, co chtějí dělat, o čem sní, jaké mají vize?

Z nějakého důvodu se jim ani jedno, druhé, ani třetí nedostává. Jasně, pokud prodávají svůj čas za peníze, tak nemají toho času mnoho, protože den každého z nás má jen 24 hodin, tzn. 8–9 hodin věnují práci pro někoho, hodinku-dvě je dojíždění do práce, 8-9 hodin spí, potom je tam nějaká ranní hygiena, čas pro sebe, povinnosti, výchova dětí, nákupy, sem tam něco spravit, do toho chvilka ukradená pro sebe, chvilka pro relax a čas sám na sebe. A na to podnikání mnoho času a energie nezbývá – tím jsou znevýhodněni.

Také ta svoboda je omezená, protože v práci si můžete myslet co chcete, ale všechny myšlenky a názory a přesvědčení musíte zanechat před branami podniku, do kterého vstupujete. V práci přijímáte názory svého zaměstnavatele. Tam pracujete podle předpisů, postupů, směrnic a já bych řekl, že dokonce i nějaké to svobodné uvažování je v zásadě nežádoucí. Takže svoboda omezená.

Potom je zde svoboda pohybu, života pro sebe…. ano, svoboda je zde na příděl – 4 týdny přidělené svobody v roce plus sem tam nějaký víkend. Hovořil jsem o tom v minulém videu.

Jde o to, že lidé chtějí více času a více svobody pro sebe. A také chtějí mít více peněz. Na právě straně cash-flow kvadrantu to mají lidé nastaveno poněkud jinak. V čase, který mají k dispozici, kterého mají stejně jako ostatní lidé, se soustřeďují na to, aby žili kvalitní život a aby vymýšlely své systémy pro život a podnikání. Tím, že podnikají, že nepracují pro někoho, tak mají podstatně více času na rozvíjení těch správných myšlenek o podnikání. O procesech v podnikání, o strategiích, o monetizaci myšlenek. Mají na to více času, mají na to více svobody, tzn. tady si vezměte tu konkurenční výhodu, kterou získáváte na Pravé straně.

Zatímco vyšťavený zaměstnanec, soukromník přijde odpoledne-večer domů a je zcela vyčerpán a má ještě vymýšlet nějaké podnikání? Má uvažovat, kam investuje zbylé peníze, o které byl krutě obrán po krutém zdanění? Není na to ani čas, ani svoboda, ani energie.

Podnikatel může své peníze a své záměry vymýšlet kdykoliv. Ráno, dopoledne, odpoledne, večer, na dovolené, v jakémkoliv procesu. Nejvíce podnikatelských procesů a nápadů se vymýšlí v relaxovaném stavu, kdy můžete svobodě uvažovat o svých snech, vizích a nejste drceni nedostatkem času, svobody nebo nedostatkem peněz. Potom ta správná a efektivní řešení samozřejmě umí podnikatelé řešit i v takovém tom trošku stresu a shonu, když musí. Tzn. podnikatel může a nemusí pracovat. Může a nemusí přemýšlet, může a nemusí nic.Život na pravé straně - svoboda, čas, peníze

A může všechno – protože má svobodu. Zaměstnanec pouze musí. Ale když si myslí, že nemusí, tak to často dopadá tak, že nemá peníze. Když nemá peníze, tak shání další práci, místo aby sháněl peníze. Když shání další práci, nemá čas přemýšlet o svých projektech, vizích, snech o svých penězích.

Na Levé straně dochází v krysím závodě k takovému zacyklení a ke špatnému pochopení pojmů ČAS = SVOBODA = PENÍZE.

Je úplně jedno, jak ty tři slova použijete. Vzpomeňte si na můj příběh z videa Permanentní dovolená, když jsem vám říkal o tom, jak mi mí zaměstnanci přidělili čas, jak mě propustili z práce, jak řekli – šéfe neotravuj tady, nepřekážej, jdi dělat něco jiného, něco užitečného. Já jsem ten čas využil na to, abych sháněl další zakázky, abych vymýšlel konstrukci svého nového podnikání a mimo to, že jsem měl tento čas k dispozici (nemusel jsem ho věnovat někomu jinému), jsem měl i svobodu. Mohl jsem to udělat bez toho, aniž by mi do toho někdo mluvil, kafral, aby to kritizoval, aby se k tomu jakkoliv vyjadřoval.

Vzal jsem odpovědnost a riziko do svých rukou.

Učil jsem se počítat matematiku páté třídy – sčítání, odčítání, násobení, dělení. Protože podnikání je pouze o číslech jednoduché matematiky. Také jsem zapojil vizualizaci, představivost, kreativitu, imaginaci abych si ty procesy podnikání uměl v reálu představit a naplánovat.Život na pravé straně - svoboda, čas, peníze. Podnikání je matematika 5. třídy!

Dělal jsem jiné činnosti, než na jaké jsem byl zvyklý na Levé straně cash-flow kvadrantu, když jsem krátce před mým podnikáním ještě pracoval. Na Levé straně se mi nikdy nestalo, Jirko jdi domů, máš odpracováno, my ti dáme peníze dělej si co chceš a vymýšlej si věci o kterých sníš. Naopak říkali, musíš tady být od-do, nesmíš mít svobodné myšlenky a názory a musíš nám prodat svůj čas a energii a my ti laskavě sem tam dáme nějaké ty prémie.

Rozumějte a najednou jsem byl na té Pravé straně, budoval jsem svou firmu a tato slova nabývala úplně jiných dimenzí.

Tím, že mi zaměstnanci přidělili svobodu a mohl jsem vymýšlet nové a nové projekty, peníze, tak jsem pochopil, že ty dva pojmy – ČAS a SVOBODA mi na té Pravé straně přinášejí obrovské pákové efekty!

Kdybych neměl čas a svobodu, nikdy bych podnikání nemohl rozvíjet tak dynamicky, jako se to dělo. Na Levé straně můžete mít čas, svobodu, ale nevyužijete ji jako pákový efekt pro svůj lepší život a podnikání. Utrácíte ji zbůhdarma na něco… třeba na něco, co vás baví, ale je to něco, co vám nepřináší reálné výsledky, neměníte svět, nevyrábíte projekty, nevymýšlíte peníze. Z toho důvodu se neustále zacykleně vracíte do svého krysího závodu.

Na Pravé straně, ano v počátcích podnikání můžete mít málo peněz, ale další aktivum je ohromné a má ohromný pákový efekt – svoboda myšlení, názorů, jednání vám umožňuje dostat na světlo světa vše, co si umíte představit. Všechno, co si vaše mysl umí představit, se může stát. Hlavně – máte na to ČAS.

Na Pravé straně cash-flow kvadrantu nejste omezeni tím, že máte příjem od jednoho nebo dvou zaměstnavatelů. Zde můžete vymyslet příjem od desítek nebo stovek zaměstnavatelů, což jsou vaši zákazníci a ti vás nemůžou propustit z práce. Může se stát, že 1,2,3, pár procent zákazníků vám nezaplatí, nebo vás opustí, nebo přejde někam jinam, ale pořád máte před sebou tu ohromnou výzvu, protože můžete nabírat „další zaměstnavatele“, další zdroje peněz. Svět Pravé strany jednoduše je o tvůrčí kreativitě: JAK VYMYSLET PENÍZE.

Život na pravé straně - svoboda, čas, peníze, imaginace, přesvědčení

Přesvědčení je to, co nám umožňuje věci dělat. Přesvědčení je na druhé straně to, co nás omezuje. Jestli jste přesvědčení, že vám práce a zaměstnání vyhovuje, že vám stačí ten kousek svobody, a to málo času, co pro sebe máte a jste v tom šťastni a v pohodě, tak je to ok, v pořádku. Držte se toho, protože potřebujeme práci lidí, aby spoustu věcí někdo kvalifikovaně odpracoval, aby měl svou práci rád.

Já si vážím lidí, kteří pracují rádi a umí věci udělat – je to úžasné. Na druhé straně, pokud cítíte nespokojenost, nepokoj, nemáte svou práci zcela rádi a cítíte, že byste využili svůj potenciál, svůj čas a svobodu jiným efektivnějším způsobem, tak pro vás je cesta podnikání správná.

Jsou dva typy lidí – většina jsou lidé nepodnikaví, prostě rádi se zařadí, rádi si nechávají čas a svobodu, nepracují s pákovými efekty času, svobody a peněz. Řeknou si nám stačí málo peněz na to, abychom byli relativně v pohodě, tak nám to vyhovuje. Pokud mají takovéto přesvědčení, tak je to v pořádku. Přesvědčení o tom, že se věci dějí dobře, v člověku vytváří dobré emoční pocity a základ pro spokojený život, takže proč ne.

Pokud ta vaše přesvědčení nejsou úplně skálopevná a jsou ve vás i pochybnosti, a něco vám říká, že by šli věci dělat jinak, tak potom i toto je správné přesvědčení. Ano, všechny věci jdou dělat jinak, jiným způsobem.

Kdo mě dneska sleduje a čte tento článek?

  • Ti z vás, kteří chtějí být motivování, inspirování.
  • Sledujete mě vy podnikatelé, malí, střední i větší a dáváte mi v mnohém za pravdu.
  • Potom mě sleduje spoustu lidí, kteří nevěří svým očím a říkají si, co to ten Jirka mluví…to se nedá poslouchat, to je kontroverzní. To jsou věci z jiného vesmíru. My bychom rádi čas, svobodu, peníze, ale my to prostě nemůžeme protože…my nemáme čas, my nemůžeme, protože nám to někdo nedovolí. My nemůžeme podnikat, protože nemáme peníze.

Závěrem

Znám osobě stovky podnikatelů, protože se v této branži pohybuji přes 20 let a řeknu vám, téměř nikdo z nich na začátku neměl peníze. Téměř všichni úspěšní podnikatelé, které znám, si udělali čas a dopřáli si svobodu na to, aby mohli o svých budoucích penězích intenzivně přemýšlet. Potom zahájili proces myšlenkou > hodnotou > monetizací a vyrobili svoje podnikání. Naprostá většina podnikatelů v našich končinách začala z nuly, na zelené louce, z garáže nebo z mála. Dnes mají milionová, miliardová impéria, která si vymysleli.

Všechno, co si vaše mysl dokáže přestavit, se může stát skutečností!

I toto je přesvědčení. To je moje přesvědčení. Neříkám, že je správné, protože vy můžete mít jiná přesvědčení. Jak jsem říkal v úvodu, jakákoliv přesvědčení, která vám zadělávají na dobrý emoční život a pohodu jsou pro vás dobrá.Život na pravé straně - svoboda, čas, peníze, imaginace, přesvědčení

Teď jde o to, jestli jsou pro vás finančně výhodná, zdali vám přináší dostatek svobody a vašeho času. Víte, to jak o věcech přemýšlíte, jaká máte přesvědčení, jaké máte názory, jak se vzděláváte, jak přijímáte informace od ostatních lidí, jak uvažujete o svém světě… čas, který je samozřejmě omezený a kterého máme všichni stejně, tak to vše zadělává na to, jakou máte následně realitu, jak máte kvalitní život, kolik peněz do života pustíte, jak si užíváte toho času, jak moudře jej užíváte a jak si užíváte svobody.

Všichni jsme svobodné bytosti, pouze jsme svůj čas, energii a svobodu věnovali společnosti, nějakému účelu. Tam kde dáváte svůj čas a svobodu, tam se vám věci následně vyvíjí a rostou. Nebo na Levé straně také nerostou, na to je třeba dávat bacha.

Všechno, co se děje ve vašem životě i podnikání, vychází výhradně ze způsobu vašeho myšlení, z přesvědčení a z toho, jak zacházíte s časem, svobodou a penězi.

Na začátku všeho nemusí být totiž peníze. Na začátku malého nebo super podnikání bývá vždy myšlenka! Emoční nastavení. Potom je třeba si na to udělat čas, svobodné podmínky, svobodné prostředí a tu myšlenku uvádět do reality života. Monetizace myšlenky je potom proces, který nazýváme PODNIKÁNÍM.

Takže vy se přesouváte myšlenkově z Levé strany bezvýchodného snění a nerealizovatelných vizí do světa, kde můžete udělat a realizovat úplně všechno, co si vaše mysl dokáže představit. Takže slovo peníze, čas a svoboda velmi souvisí se schopností vaší imaginace, vizualizace, se schopností uvažovat kriticky a hlavě se schopností připustit si, že ne všechna přesvědčení, která máme jsou správná a vedou ke správným cílům.

Pakliže je tam jen drobek pochybnosti, tak to znamená, že naše vnitřní já, přesvědčení, a to co máme v hlavě, že vše to je zralé k tomu, abychom přehodili výhybku a ZAHÁJILI CESTU ZMĚNY a začali uvažovat o čas, svobodě a penězích jiným způsobem.

Přátele to je vše, co jsem vám v tom parném létě chtěl povědět.

Jestli vám to, co jsem vám říkal, dává smysl, odebírejte má videa na youtube, stáhněte si texty v PDF, poslechněte si audio a prostě buďte u toho, když budeme v rámci našeho projektu GOLDWINNER BUSINESS CLUB rozvíjet další byznysové i motivační úvahy pro život a skvělé podnikání.

Již za pár dnů otevřu beta verzi členské sekce klubu GWBC.
Brzy také otevřeme
 brány klubu pro druhé kolo vstupu.
Nenechte si tuto šanci a včasnou informaci ujít.

Jak si zajistit informaci o vstupu do Klubu
jako první, se dozvíte zde!

GOLDWINNER BUSINESS CLUB

Mějte se krásně,

Jirka

Jirka Mazur
Jirka Mazur, podnikatel a autor programů z edice ŽIVOT NA PRAVÉ STRANĚ, KDE JSOU MOJE PENÍZE, GOLDWINNER, PODNIKÁME NA BURZE, WINSIGNALS a dalších. Rozdávám zlato a měním lidem životy.
Komentáře