VYŘEŠÍŠ A VYDĚLÁŠ, NEBO OSTROUHÁŠ!

JE ŽIVOT PEKLO NEBO RÁJ?

V životě či v podnikání to můžeme mít náročné, nebo v pohodě…  

➥ Jaké máme přesvědčení, jaké si vytváříme podmínky, jak myslíme, jak se cítíme › tak následně jednáme! A potom se věci dějí. Vytváříme si svůj příběh, osud, pocity štěstí či neštěstí. Výhry, prohry… Úspěchy nebo neúspěchy.

➥ Je lidskou přirozeností vše negativní házet na jiné lidi, kdo za to může, kdo zapříčinil to a ono. Partner, zaměstnanec, klient, stát, blábolající politik, soused, úředník… Nastávají nemilé situace, problémy, konflikty, nedohody, potíže. Nastupují emoce – zlost, frustrace, negativa všude, kam se podíváš. Život jako jeden velkej průser…

➥ Je lidskou přirozeností přisvojit si zásluhy za vše, co se podaří, za pocity úspěchu, výhry, štěstí. Jsem šikovnej, daří se mi, mám lidi rád, prostě skvělé pocity. Emoce radosti, štěstí, pohody. Jak jsem si to udělal, takové to mám… Život je radostí!

➥ Jo, jaké si to uděláme, takové to máme! Život může být peklo nebo ráj. Někdy obojí… Někdy je něčeho více, jindy méně. Neustále něco řešíme – okolnosti, výzvy, potřebu dohody, problémy. A jak se k věcem postavíme, tak se následně máme!

Prostě peklíčko, nebo pohoda? Rozhodnutí je zpravidla v každém okamžiku na každém jednotlivci osobně! Lidé i firmy prochází zatěžkávací zkouškou. Cíl je být v pohodě?

Jak ale dospět k takovému stavu a řešení?

V ŽIVOTĚ MÁŠ VĚTŠINOU DVĚ MOŽNOSTI!

Já tomu říkám binární systém rozhodování. Zpravidla mě život a podnikání neustále překvapují a vytvářejí nutnost pro rozhodování. Ve finále jsou zpravdila dvě varianty. Pro kterou se rozhodnu, tam se následně věci dějí.

✗ Většina lidí se nerada rozhoduje. Ponechávají vývoj věcí osudu. Výsledkem je chaos a mix náhod, díky kterým se dostávají do nechtěných situací. Rozhodování jsou potom o to složitější.

✓ Nebo se lidé umí rozhodovat. Zvažují možnosti, varianty, výhody a důsledky, zisky a ztráty, budoucnost, následky, něco cokoliv… Rozhodují se a berou odpovědnost a budoucnost do vlastních rukou. Stávají se tvůrci svého života, osudu. Mají pod kontrolou schopnost rozhodnutí a dohody.

Život a podnikání je zpravidla o dvou možnostech › černá nebo bílá › doprava nebo doleva › toto řešení nebo jiné › tento člověk nebo jiný › tato situace nebo jiná › štěstí nebo neštěstí › jistoty nebo nejistoty › zdraví nebo „ne-zdraví“ › půjdu tam, nebo ne › udělám to, nebo ne › buď chceš, nebo nechceš › dohoda nebo nedohoda › řešení nebo eskalace problému › život a podnikání v systému win-win › nebo někdo prohraje a pěkně si to odskáče…

V každé situaci, v každém okamžiku jsi to Ty, kdo rozhoduje, nějak se cítí, myslí, jedná, spouští řešení nebo neřešení. Dohody nebo nedohody.

Každý jsme tak nějak sám sobě mediátorem, rozhodčím, hráčem, soudcem.

Každý si následně užíváme výsledky toho, jak myslíme a jak děláme. Máme zpravidla dvě možnosti…

VYŘEŠÍŠ A VYDĚLÁŠ, NEBO OSTROUHÁŠ! Odborná MEDIACE může být řešení

CO OPRAVDU CHCEŠ?

ZAČNI HODNOTAMI!

Tam, kde začínáš, tam se vše i ukončí! Hodnoty jsou ukotvení v mysli. Píšu a říkám, že hodnoty toho, co děláme v rámci programů GOLDWINNER & ŽIVOT NA PRAVÉ STRANĚ, jsou:

Osobní časprostor + kvalita života. Podepřeno svobodou, penězi, zdravím, seberealizací, posláním… Z toho vycházím vždy, když něco řeším.

☞ Ano, problémy přicházejí. Někdy i konflikty, průšvihy. Musím je řešit. Pokud je řeším emočně nebo z  pohledu momentální výhody, momentálního prahnutí po „vítězství“ a přehlédnu základní hodnoty, o které mi jde, snadno o ně přijdu…

☞ Proto mám tyto hodnoty v hlavě jako kontrolku a vždy, v každé situaci na ně myslím! Cokoliv řeším, kdekoliv se snažím o dohody, vždy mám na mysli výsledek – chci zachovat svůj osobní čas, prostor, kvalitu života, zdraví, vztahy, rodinu…

☞ Proto někdy i moudře ustoupím, snažím se kompromis, o win-win řešení. Rozumím tomu, že protistrana, protihráč, člověk na druhé straně problému, má také svůj život a svoje hodnoty. Snažím se je vnímat a respektovat. Cesta k řešení a k dohodě je vždy jednodušší.. 

Hodnotové ukotvení pomáhá řešit většinu toho, co před nás život a podnikání postaví ve slovech problém, průšvih, potíže, konflikty, potřeba dohody…

Mohu se tak stát tak nějak MEDIÁTOREM SÁM SOBĚ 🍀.

Mohu sám měnit věci, události, dohody a řešení k lepšímu, nebo k horšímu.

Mohu tak dělat vědomě, nevědomě, v emocích puštěných z řetězu, nebo v emocích pod kontrolou…

CO JE TO TA MEDIACE?

Definice z Wikipedie:

Mediace (z lat. mediare = „být uprostřed“, z toho česky zprostředkování) je způsob pokojného řešení sporů a konfliktů, jehož cílem je dohoda. Uplatňuje se v právu i mimo ně, zahrnuty jsou v ní nejen právní, ale vždy také psychologická či sociální specifika.

Základem mediace je, že mezi znesvářené strany vstoupí třetí, nezávislá osoba, tzv. mediátor, která se jim stává prostředníkem ke smírnému, kompromisnímu řešení sporných otázek. 

Pěkné, že? Člověk uprostřed…

Jestli já také náhodou nejsem ten člověk uprostřed? Uprostřed svého světa, vesmíru, dění života, peněz, podnikání, mezilidských vztahů…

Samozřejmě, že jsem!

A jestli náhodou ty nejsi také ten člověk uprostřed svého života, co rozhoduje o tom, jak se cítí, jak myslí, co říká, jak dělá..?

Samozřejmě, že jsi uprostřed svého života!

ŽIVOT A PODNIKÁNÍ MEZI KAPKAMI DEŠTĚ?

Asociace k českému filmu Lásky mezi kapkami deště › to je chtěný příběh. Sem tam zaprší, ale jinak romantika, štěstí.

Ale v životě a v podnikání někdy zaprší více, než bychom chtěli. Někdy je to vichřice, bouře, tornádo, apokalypsa. Průšvihy, kam se podíváš. Konflikty, potíže… Lidi jsou fakt hrozní, blbí, šílení..

Žijeme v zavirované době…

Jsou to někdy dennodenní stresy a konflikty. Se systémem, s úředníky, se zaměstnanci, s dodavateli, s odběrateli, se zákazníky… Boj se světem a s okolnostmi, které nemáme pod kontrolou. Boj o výhody, teritoria, smlouvy, dohody, boj o peníze, výsledky, boj o příležitosti.

Hledáme řešení, rovnováhu, onoho rozhodce vně, nebo s sobě. Každý den se rozhodujeme! Nejsou to jen emoce mezi „kapkami deště“, je to někdy běh v lijáku, v bouři.

Do toho přicházejí konflikty v rodině, s partnery, s dětmi… Život v karanténě, home office – blázinec kombinovaný s úkoly dětí, nechápajícím partnerem. V práci, ve firmě pořád někdo něco chce, ale pořád někdo nebo něco nefunguje…

Zdá se vám to povědomé?

VYŘEŠÍŠ A VYDĚLÁŠ, NEBO OSTROUHÁŠ! Odborná MEDIACE může být řešení

VYŘEŠÍŠ A VYDĚLÁŠ, NEBO OSTROUHÁŠ!

Odborná MEDIACE může být řešení

Situace a konflikty je třeba zklidnit, problémy srovnat. Neřešením, silovým řešením s úsilím někdo musí vyhrát, jiný prohrát, když se kácí les – padají třísky, masakr… Uf! Kterou cestu si zvolíte?

Někdy to fakt chce nezávislou, emočně neutrální, zkušenou osobu › prostě mediátora. Často jsou řešení čehokoliv jednoduchá, ale je třeba na to přijít!

V úterý 28. dubna jsem si o tom všem povídal na webináři s přední českou mediátorkou Kateřinou Bělkovou. Webinář se opravdu povedl. Měl zajímavý obsah, skvělé AHA momenty a hodně zvídavých otázek diváků.

Téma MEDIACE, to jest narovnávání konfliktních a problémových situací v rodinných i obchodních vztazích až po finální dohody, bylo i pro mě objevné!

Doplnil jsem si vzdělání, diváci také!  Členové klubu GOLDWINNER navíc obdrželi do členské sekce kromě záznamu webináře i 2 hodnotné PDF k tématu mediace.
  1. Mediace a vše okolo ní. V tomto eBooku od Kateřiny Bělkové se dozvíte, co je mediace a jak vám může být užitečná.
  2. Vyřešíš a vyděláš, nebo ostrouháš. PDF ode mě o tom, jak zvládat a řešit konflikty v podnikání.

Členové Klubu tak mají přístup ke skvělému obsahu a hodnotnému know-how, které každý týden doplňujeme a rozšiřujeme o nová témata!

Pokud chceš mít také přístup k veškerému obsahu, přidej se do komunity podnikatelů GOLDWINNER!

Záznam vysílání + 2 eBooky
a další obsahy získáš zde:
Webinář: VYŘEŠÍŠ A VYDĚLÁŠ, NEBO OSTROUHÁŠ!

✓ Možná Tě to namotivuje, abys šel cestou „vnitřní mediace“, prostě začneš sám u sebe, v sobě a nastoupíš na cestu vnitřního vítěze. Tematicky můžeme směle navázat na předchozí webinář s mentálním koučem Marianem Jelínkem, kdy jsme probírali VNITŘNÍ SVĚT VÍTĚZŮ.

Ano, smyslem mediace je vyhrát, vyhrávat! Ale má to svoje pravidla, zákonitosti, průběh či strategie. Pověděli jsme si o nich!

✓ Nebo se můžeš stát profesionálním „zapsaným mediátorem“. Je to možná cesta, expertní činnost, individuální podnikání. Může Ti to dávat smysl. Je to krásná práce › urovnávat konflikty, vztahy, dělat pozitivní dohody!

Mimochodem tento kurz absolvovala moje žena Martina. Baví ji to, vidí v tom smysl. Náklady za kurz jsem šupnul pěkně do nákladů firmy…

A o tom to je!

Buď problémy, konflikty a dohody vyřešíšbudeš mít lepší život i podnikání…

Nebo ostrouháš... Tak získej záznam vysílání pro možná řešení!

Jirka Mazur

Jirka Mazur
Jirka Mazur, podnikatel a autor programů z edice ŽIVOT NA PRAVÉ STRANĚ, KDE JSOU MOJE PENÍZE, GOLDWINNER, PODNIKÁME NA BURZE, WINSIGNALS a dalších. Rozdávám zlato a měním lidem životy.
Komentáře