7 PŘÍBĚHŮ NA CESTĚ ZLATÉHO VÍTĚZE!

Co jsou ezokecy a kde je realita?

Všichni toužíme po něčem, co vnímáme ve svých představách jako „lepší život“.  Ano, možná jste spokojeni, možná ne. Možná máte ambice „mít lepší život“, možná ne. Možná o tom jenom sníte, ale odvaha se vytrácí! Jiní se statečně perete s přízní i nepřízní osudu. A věru vím, že to není často lehké. Tedy spíše – většinou to není lehké. Respektive je to často zatraceně těžké!

Lidé oprávněně touží po tom, mít se lépe. Touží po štěstí, věcech, osobách, příbězích. Někdy se poštěstí, většinou nikoliv. Lidé touží po tom, mít se lépe. To slovo „mít se lépe“ spojují s neurčitými pojmy štěstí, zážitky, vysněným stavem, nebo rovnou s penězi. Ach ty peníze!

Jak souvisejí štěstí a peníze? V zásadě nijak. Pocity štěstí jsou výsledkem emocí a hormonálního nastavení. Pocity štěstí jsou často více chemie než realita. Peníze jsou výsledkem myšlení nebo přinejhorším práce. Nicméně je jisté, že je lepší být v neštěstí bohatý, než chudý. Také je při třeba i přechodném nedostatku zdraví být lepší bohatý, než chudý. Nejlepší je být zdravý, mladý a bohatý!

Sníme, máme vize, představy a někdy pro ně i něco děláme.

Častou cestou je něco, jako „osobní rozvoj“. Lidé se „osobně rozvíjejí“ směrem k poznání, naplnění, k nirváně, k lásce… Chodí po žhavém uhlí, lámají si šípy o hrdla, kolektivně se modlí či objímají, přejí si lásku a štěstí. Chtějí se zkrátka mít lépe, ale o tom nemluví – je to příliš přízemní!

Část lidí následuje moudra úspěšných lidí…

Třeba taková kniha Myšlením k bohatství nastartovala i mně. Hlavní poselství je – prostě MYSLI! Vše, na co pomyslíš a čemu opravdu uvěříš, toho můžeš dosáhnout. Zní to až magicky, ale funguje to. Zádrhel je v tom slově „…můžeš dosáhnout…“ Ale také nemusíš, že? Kde je tedy zádrhel? Třeba ve fyzice myšlení? Na to tady máme…

Tajemství přitažlivosti. Přej a bude Ti dáno, to se ví už 2 tisíce let! Vše, nač myslíš a intenzívně to přitahuješ do svého života, to se postupně stává realitou. Hlavně je tedy třeba myslet pozitivně a na ušlechtilé cíle! Nepřitahovat sračky! Funguje to? Je toto realita?

Před časem mi psal zoufalý klient Petr: „Jirko, už 10 let se intenzívně věnuji osobnímu rozvoji, navštěvuji kdejaké semináře, akce, konstelace. Modlím se, přitahuji, myslím pozitivně, šířím lásku a porozumění. Opravdu se moc snažím. Ale stále jsem po 10 letech chudý jak kostelní myš! Jsem úplný lůzr… Už nemám ani na Tvůj seminář…“

Položil jsem Petrovi otázku: „A co pro svůj úspěch, pro svoje peníze děláš?“ Setkal jsem se s nepochopením. Přece ten „osobní rozvoj, pozitivní myšlení, studium víry v úspěchy…“. „Nu, to nestačí, někde děláš chybu. Máš špatné programy v hlavě i špatný směr a cestu…“ Prostě klasický mikropříběh.

Je vám to jasné? Je těžké pro většinu lidí odlišit, co jsou „ezokecy“, sliby šarlatánů a koučů a kde je realita.

SYSTÉM & PRAVIDLA HRY

Je tady něco jako SYSTÉM. Slovo „systém“ je neurčité a přesto vyjadřuje to, co cítíme v sobě a kolem sebe, a že tak nějak ovlivňuje náš život. Také můžeme říkat „společnost, stát, režim…“. Ale slovo SYSTÉM vystihuje realitu, která formuje životy lidí.

Začíná to rodinou, pokračuje školou, společností, zaměstnavatelem. Jde to přes přátele, okolí, společenské normy, systém… Takové kolečko, zašmodrchanec. Bludiště pro krysí závod. Víme, že TO potřebujeme, ale při tom nám to místy neprospívá. Ano, slovo SYSTÉM vnímám víceméně neutrálně.

Nekritizuji SYSTÉM za to, že se z nás snaží vychovávat ovce, závisláky, zaměstnance, voliče, poslušňáky, podvolené stádo. Neobviňuji SYSTÉM, že motivuje svoje stádo a ovce ke vzdělání a výchově, které vedou k ukradení lidského potenciálu a k potlačení svobody, k odevzdání všeho nejlepšího, co v člověku je, ve prospěch… Celku? Nebo prospěchářů, lumpů, manipulátorů, politiků? Nebo ve prospěch „obyčejných lidí“? To jsou kteří? A kdo jsou ti neobyčejní?

Na druhé straně respektuji SYSTÉM a jsem rád za to, že funguje stát, společnost. Že jsou policajti, hasiči, učitelé, zdravotníci, servis státu všeho druhu. Jen by ten SYSTÉM nemusel kecat a zasahovat do všeho, že?

Takže ano, bezpochyby má SYSTÉM pozitiva i negativa. Není důvod jásat, ani se pohoršovat. Je třeba uznat dobré a výhody, je třeba respektovat. A je třeba mít i kritické myšlení a MYSLET na to nejdůležitější. To jsme my. Každý z nás, každé naše jednotlivé individuální JÁ. Nic není důležitější, než JÁ. Nebo TY! Až nebudeme, bude NIC. Nebude ČAS, nebude SVOBODA, nebudou PŘÍLEŽITOSTI, nebude naše HRA.

Jde jen o to, rozumět této HŘE, HERNÍMU SYSTÉMU  a tomu, kdo určuje PRAVIDLA HRY!

Jsou dvě cesty!

První je ta většinová. 80 % lidí je SYSTÉMEM vychováno jako ovčani, stádečko, podvolení. SNB, neboli Syndrom Naučené Bezmocnosti, je tak obvyklý jev, že je normou. Naopak projevy vlastní vůle jsou mimo normy… Zbavujte se eSeNBáků!

Potom je zde něco, jako STB – Syndrom Tajené Bezmocnosti. Ano, lidé vědí, že nemůžou, jsou bezmocní – ale hrají hry na to, že by mohli, kdyby… STB je horší varianta, protože si jí jsou nositelé vědomi a hrají podivné hry, jakože můžou nebo by chtěli. Potom jsou skutek utek. Děje se následně jedno velké kulové NIC! Pokud něco podobného cítíte, zbavte se svého eSTéBáka!

Projevy SNBSTB jsou vždy NE-AKCE, velké NIC a pytel keců kolem… Stěžuje to život, i když se to někdy tváří moudře… Na druhé straně, pro většinu lidí z toho nejsou východiska.

Potom je tady něco, jako všeničící „komfortní zóna“ a „syndrom nažraného lva“.  Ano, lidé se spokojí s málem, za koblihy a guláš nechají za sebe rozhodovat nekňuby a když jsou nasyceni, přestávají lovit a nestarají se o přežití. Starají se jiní a našinci se diví…

Druhá cesta je menšinová. Na této cestě se vyskytují ANTI-SYSTÉMOVÉ myšlenky. Není prý vše tak, jak nám rodiče či ve škole říkali. Nejdříve je to takové tušení stínu, potom se to vyjeví jako pravda. Odvážní dostávají přes čumák. Systém jim chce nasazovat náhubky. Podvolené by rád viděl na vodítku. Ale odvážní a zvídaví se jen tak nedají!

Z nich se potom klubou lidé zvídaví, podnikaví, odvážní. Jdou-li si za svými cíli dostatečně důrazně, vytrvale a s odhodláním, stávají se z nich podnikatelé.

Myslíte si, že zjednodušuji?

Možná ano. Možná je to takto. Víte, myslete si o tom, co chcete. Ale je to právě tato menšinová část lidí, kteří vymýšlejí většinový podíl hodnot, peněz a díky nim je živ SYSTÉM  a je co přerozdělovat. Necháme-li zahubit populaci lidí podnikavých, umře populace a SYSTÉM hlady. Tak, jak tomu bylo ve všech experimentech lidstva, kde zavrhli elity a podnikavou menšinu, která uměla vymyslet většinové hodnoty a aktiva. Zdá se to jednoduché? Je to jednoduché!

✅ Jsou lidé, a je jich většina, kteří říkají – nás se podnikání netýká. Nám nejde o peníze, ctíme jiné hodnoty. Mají pravdu, akorát že hůře placenou se všemi důsledky.

✅ Jsou lidé, kteří říkají – stojí nám za to jít si za svými sny, vizemi a cíli. Že s tím jdou ruku v ruce peníze, aktiva a bohatství, považují za přirozené, žádoucí a normální.

 • Jsou dva světy.
 • Jsou dva druhy lidí.
 • Jsou dvě cesty.

Je na každém, pro jakou se rozhodne!

MOJE EVOLUCE

Ano, byl jsem človekem práce, kluk z ulice. Prošel jsem SYSTÉMEM. Jsem za to vděčný, respektuji to, co bylo a je. Nic proti, ale…

Teď jsem podnikatel. A to po většinu svého produktivního života. Když jsem začínal, neznal jsem emoce a pocity, jaké lze zažívat v podnikání. Neznal jsem svět PRAVÉ STRANY a proto jsem si jej neuměl emočně moc představit.

Nyní podnikám většinu svého života a nemumím si emočně představit ten svět, ze kterého jsem vzešel. Zapomněl jsem. Rád jsem zapomněl. Těším se na každý den, kdy budu moci svobodně přemýšlet o svých věcech a bez omezení dělat pro ostatní lidi to, co považuji za nejlepší.

Dělat to, co mě baví. Bavit se tím, co dělám. A nechat se za to platit, žít v cash-flow. Umíte si to představit? Jaká k tomu vede cesta? Dlouhá a nejistá? Existuje zkratka? O jedné bych věděl, aktuálně pouze naznačím. Naznačovat totiž mohu! SYSTÉM neřeším. Maximálně mu ubyde pár ovčanů. A přibudou občané. Občané svého světa…

Moje evoluce je moje změna! Změna hodnot, východisek, podmínek pro život, peníze i podnikavost. Tak mě to baví, tak mi to dává smysl. Vědomá evoluce pod kontrolou…

VAŠE EVOLUCE

Ano, vím kdo a proč čtete články na mém BLOGU! Jste zvědaví, zvídaví, podnikaví. Pomýšlíte na změnu. Jen nemáte odvahu tomu říkat VĚDOMÁ SMART EVOLUCE.

Chcete pro sebe a pro své blízké něco, jako „lepší život“.

 • Možná podnikáte.
 • Možné se chystáte na nové projekty.
 • Možná chcete něco změnit.
 • Možná už vás pálí židle či dobré bydlo v zaměstnání a toužíte jít na své.
 • Jste inspirováni svobodou, svými představami.
 • Nepřestáváte doufat, že máte nějaký úkol, že vás ještě něco hodnotného čeká.

Rozumím tomu! A podporuji to!

Chcete změnu, evoluci!

Doufáte v ZISK. Možná jej neumíte nadefinovat odvážně a konkrétně, možná máte spočítaná čísla, která na vás čekají ve vaši budoucnosti.

Budoucnost, to je to, oč tu běží! Tušíte, možná to víte, možná jste si naprosto jistí, možná až posedlí – víte, že budoucnost může být právě taková, jakou ji chcete mít. Fatalisti, lidé se syndromy SNB, STB, hráči na jistoty, již to vzdali. Budoucí vítězové ale spřádají plány.

Vy jste ti budoucí vítězové! Ty jsi budoucí vítěz! Jsi Zlatý Vítěz v podnikání!

Jednou z věcí, které potřebuješ na skvělou cestu do světa nejistot, je PLÁN. Návod, checklist.

Chceš mít jistotu na cestě do nejistoty, že jdeš správným směrem. Ano, rozumím tomu. Je to legitimní.

Promyšlená, strategická a SMART cesta je lepší, než cesta pokus-omyl, chaos-šance, štěstí v neštěstí, neštěstí ve štěstí. Tušíš správně, že i podnikání může být celkem pohoda, klidná a rozvážná cesta s riziky pod kontrolou. A také tušíš správně, že jistota, že Tvoje hlava umí Vymyslet Peníze. Je to lepší varianta, než jistota práce a závislosti.

7 PŘÍBĚHŮ NA CESTĚ ZLATÉHO VÍTĚZE!

Jdeme na věc, jdeme na „jádro pudla“.

 • Proč experimentovat a vymýšlet vymyšlené?
 • Proč bloudit, když cesty již někdo vyšlapal?
 • Proč ztrácet čas váháním, proč ztrácet energii mrháním?

Máme zde přece ty inspirace! Já vám jich naservíruju rovnou celou sérii, třeba 7…

Formát článku tímto opustíme! Pro další inspirace a pro oněch 7 PŘÍBĚHŮ NA CESTĚ ZLATÉHO VÍTĚZE si prostě dojděte.

Překonáme formát pouhého článku. Mám pro vás více! Těch 7 příběhů proberme v kontextu online akce s názvem

CESTY ZLATÉHO VÍTĚZE V ŽIVOTĚ A PODNIKÁNÍ!

Dojděte si pro dávku inspirací a rad!

Motivujte se pro svou SMART REVOLUCI  v životě, v penězích i v podnikání.

Evoluci, změnu – bezpochyby dáte. Pouze pro to musíte opravdu něco udělat. Já vám mohu poradit, mohu vás inspirovat, ale rukama, nohama a hlavou vám hýbat nebudu!

👉 Je čas zvednout se ze židle a vrátit se ke kořenům!

👉 Opravdu můžete vidět světlo na konci tunelu!

👉 Musíte s tím prostě něco dělat!

Díky za pozornost a přízeň!

Jirka Mazur

Jirka Mazur
Jirka Mazur, podnikatel a autor programů z edice ŽIVOT NA PRAVÉ STRANĚ, KDE JSOU MOJE PENÍZE, GOLDWINNER, PODNIKÁME NA BURZE, WINSIGNALS a dalších. Rozdávám zlato a měním lidem životy.
Komentáře