10 Pravidel pro lepší život!

Milý čtenáři, v tomto článku ti budu tykat.

Jde o příliš vážné a důležité věci na to, abych kolem nich dělal nějaké ceremonie.

Pokud jde o takové hodnoty, jako je svoboda, čas, peníze či smysl života, jdou konvence stranou. Není prostor pro dlouhé vysvětlování. Ale zejména jedno vysvětlím.

Ano, je mi jasné, že chceš začít svůj nový příběh a svůj ŽIVOT NA PRAVÉ STRANĚ. Chce to jen pár rad a doporučení na cestu. Zde jsou!

Mám pro tebe na dnešek připravených

10 Pravidel pro lepší život!

Nicméně má smysl o nich psát či hovořit pouze tehdy, kdy TO doopravdy chceš dokázat. Co? Prostě skloubit jisté hodnoty a postoje do příběhu svého života a podnikání.


Poznámka: Tato stránka obsahuje pojednání na téma „Pokud to nedokážeš, končíš…“ Upozorňuji, že nejde o beletrii, ale opravdové poznání, o kterém musíte vědět. A to včetně důsledků, pokud tyto informace podceníte!

Dále dnes přidávám krátké videjko a dole v textu je slíbených 10 Pravidel pro lepší život včetne PDFka pro stažení. Doporučuji vám toto PDF vytisknout, několikrát přečíst (klidně každý den), podepsamé si jej umístěte na viditělné místo, třeba na nástěnku nebo visionboard… Bude-li zájem a napíšete-li mi zpětnou vazbu, jak vám těchto 10 Pravidel funguje, možná přidáme i krátký program na toto téma. Co říkáte? Jirka


Možná tě napadlo, proč jsem tento článek napsal a proč dnes publikuju oněch 10 pravidel pro lepší život. Možná se ptáš, není to jen nějaký osobní rozvoj? 

Odpovídám – není. Je to prostě ze života. Jsou to zkušenosti nejen ze života, ale i z podnikání. A věř mi, že to bylo někdy opravdu náročné. Opravdu jsem měl někdy pocit, že pokud to nedokážu, tak končím…

Krátké videjko k tomu, jak a proč vznikla tato série 10 pravidel pro lepší život:


Pokud to nedokážeš, končíš…

To zní celkem drsně, viď? Mnohokrát jsem měl tuto, či podobnou větu před očima, v hlavě, možná jsem ji i slyšel. Vždy jsem chtěl pro sebe a pro své blízké něco jako lepší život. Předpokládám, že to cítíš podobně. Honil jsem práci, peníze, lidi, příležitosti.

Mezi námi, těch 10 pravidel pro lepší život, to není žádná esoterika, žádné bla bla kecy. Je to tvrdě odzkoušeno. Je to tvrdě odpracováno. Jsou za tím tisíce hodin úspěchů, ale i problémů a občasné bezesné noci. Jsou za tím prostě zkušenosti.

Nevím, jestli ti těch 10 pravidel pro lepší život mohu jen tak předat a sdělit. Ne, že bych se nechtěl dělit. Jde mi spíše o to, jak a jestli je pochopíš v kontextu svých zkušeností.

Ale víš co? Prostě to dejme, ale slib mi, že si těch 10 pravidel pro lepší život třeba vytiskneš na A4 a třeba si je každý den přečti. Je v nich nejen moudro a zkušenost. Obsahují i peníze a další ingredience, třeba čas a svobodu.

ruka-peroKdyž popisuji následující příběh, vidím před sebou tebe, konkrétního člověka, přítele, kamaráda, souputníka. Kráčíme kus své cesty vedle sebe a ten důvod je, že si máme něco předat. Proto předávám tobě, konkrétnímu člověku (jméno tajím :-)) kus svého příběhu a je na tobě, co s tím uděláš.

Věci se mají takto. Život a podnikání jsou sice dvě rozdílné kategorie z hlediska vnímání reality. Ve skutečnosti jsou ale propojeny a v proudu času vytvářejí situace a příležitosti. Můžeš je vyzkoušet, můžeš je nechat plynout. Je to na tobě. Ale pokud se do toho pustíš, musíš tak dělat s úmyslem, že to dáš, že uspěješ. Pokud to nedokážeš, končíš!

Přečti si, jak a proč jsem tuto větu řešil u sebe a na závěr ode mě dostáváš jako bonus pár Pravidel pro lepší život, která jsem pro tebe právě vytáhl z rukávu… Je to něco jako malý dárek na úvod. Zdánlivě nic nestojí, ale mě stál opravdu hodně. Ty si můžeš svou cestu zkrátit!

Jak jsem získal svobodu a ztrácel život a čas…

Mám za sebou akčních 26 let podnikání. Stavebnictví, distribuce, obchod… Stovky lidí mi prošlo přes moje firmy a nějaká ta miliarda obratu. Jistě to byl jiný život, než ten, ke kterému jsme byli předurčeni systémem. To, že se do zaměstnání či do práce již nikdy nevrátím, to mi bylo jasné již po roce, dvou podnikání. Nabytá svoboda, nezávislost a samozřejmě peníze, příležitosti a úplně jiný život. Prostě byla to jízda!

Ale i podnikání se může občas zvrtnout v dřinu a v cestu na slepou kolej. Jistě – peněz v mém cash-flow přibylo hodně a bylo to báječné. Tedy místy báječné, někdy to bylo zase hooodně náročné. Získal jsem mimo jiné dvě hodnoty – svobodu a nezávislost.

» Nezávislost byla skvělá – jaké jsem si to udělal, takové jsem to měl.

» Svoboda byla skvělá, ale místy vykoupená stressy, časem v činnostech, které jsem až tak dělat nechtěl (říká se tomu rutina či provoz).

Po desíti letech podnikání jsem začal mít pocit, jak bych ztrácel život a čas. cas-hodinyPeníze, úspěchy, akce – ano, všeho bylo dost. Ale rodinný či soukromý život, koníčky – tam prostě narůstal deficit a bylo mi jasné, že je nutná nějaká změna. Život nesměroval tam, kde jsem to cítil nejlépe. Nebo spíše, stresy z podnikání a směrování jej směrovaly blbě, do nicoty. Uvědomoval jsem si, že čas utíká a je nevratný. Co ale s tím, když je člověk v jednom kole?

Naštěstí řešení bylo na cestě..!

Jak jsem našel šanci pro život a čas?

Bylo mi jasné, že hodně v mém životě se točí kolem pojmů produktivitačas. Mít více peněz za méně námahy a získat více času. Času pro sebe, času pro život, času pro rodinu, koníčky, seberealizaci. Jak ale na to?

V těchto letech jsem měl za sebou intenzívní zkušenost s aplikací Pravidla 80/20 v podnikání a začal jsem předělávat svoje byznysové záměry. S nimi se pochopitelně upravily i životní cesty, neboť život a podnikání od sebe až tak oddělit nelze.

Přidal jsem skvělé inspirace z několika knížek, spustil jsem nové projekty – obchodování na burze, vzdělávací kurzy, změnil jsem svoji angažovanost v klasickém podnikání.

Stal jsem se postupně expertem na online podnikání, marketing a zejména na podporu podnikání. Objevil jsem příležitosti digitálního světa. Transformoval jsem sebe i svoje myšlení na Pravou stranu cashflow kvadrantu. Šlo to rychle. Jsem zvyklý, pokud se rozhoduji, pracovat rychle. Čas je jediné aktivum na světě, kterého nemáme na zbyt. Řekl bych dokonce, že je to nejcennější aktivum, které máme. Dokonce cennější než peníze, majetky a cokoliv, co je také pomíjivé.

To je mimo jiné i důležitá informace pro vás. Do akcí se pouštějte ihned, kdy vám do cesty přijde příležitost. Žádné “až pak, až někdy…”. Co odložíte na jindy, už se nevrátí a zmizí často nenávratně.

Ve svých nových projektech jsem vždy tušil PŘÍLEŽITOST. Ty šance byly a jsou prostě lákavé.

trefaŽIVOT NA PRAVÉ STRANĚ! To byla trefa! Konečně projekt snů, který dává smysl a užitek pro lidi!  Čistá hra s know-how, informacemi a šance na znovuzískání života, času a smyslu. Tedy ten smysl samozřejmě souvisel s posláním a s využitím právě těch peněz a získaného času, nikoliv s naháněním virtuálních čísel v e-prostoru…

Prostě jsem našel šanci pro lepší život a čas! Jenže…

Pokud to nedokážu, končím!

První roky v podnikání byly jako na houpačce. Do akcí jsem nastoupil vždy rychle. Důležité pravidlo byznysu je být vždy a všude první. Vždyť je to tak snadné!

Jenže cesty byly a jsou nevyšlapané, když chcete být první na trhu, první u svého zákazníka, první s novým produktem. Zároveň je to vzrušující, tvůrčí a někdy adrenalinové.

Být vždy první a k tomu zásada – dělat věci nejlépe, jak to momentálně jde.

A překonávat překážky a problémy. Nikdy před tím jsem neměl představu, že by se jich mohlo tolik na mojí cestě vyskytnout. Vzato z jiné strany, podnikání je jedno velké riziko, cesta lemovaná drobnými neúspěchy a řadou problémů, potíží a občasných krizí. Nevyzpytatelnost trhu, zákazníků, legislativy, zaměstnanců, nečekaných proměnných…

Něco, jako příležitost pro snadnější byznys, se vypařilo brzy. Nebo málem vypařilo. Tenkrát jsem riskoval energii a čas, kterých jsem měl dostatek. Z finančního hlediska žádné drama. Ale psychika a sebedůvěra dostaly na frak.

Základem vždy bylo – nepřipustit nikdy podnikání do mínusu a špatných čísel, nikdy to nevzdávat a neustále hledat řešení.

Podnikání je vlastně proces, kde na jedné straně máte sny, představy a vize. Potom jdete do boje a dáváte kůži na trh. Poté již jen řešíte jeden problém za druhým. Mezitím je občas sláva, euforie z úspěchů, seberealizace.

Ani nevíte jak a po pár letech zjišťujete, že jste v úplně jiném světě, než byl ten, ze kterého jste vzešli. Prostě svět na Pravé straně je jiný. Levá a Pravá strana jsou dva různé světy. Pravá strana u mě zvítězila.

Vrátím se jenom stručně k občasným krizovým momentům ve svém podnikání. Prostě byly. Vím, že se jim lze stěží vyhnout.

Bylo mi jasné, že pokud to nedokážu, končím.

Představa před léty, kdy jsem začal podnikat, že bych se jako vrátil do nějakého zaměstnání, se vytratila po dvou letech. Po rozjezdu podnikání jsem došel k poznání, že jsem překročil svůj Rubikon, kostky byly vrženy a že není cesty zpět. Prostě jsem to musel dát. I když to místy bylo hodně náročné! Pokud bych své podnikatelské kroky a činy nedokázal obhájit, věděl jsem, že končím…

A šup zpátky do práce! Brr, cca hrozná představa! To byl můj motor, věděl jsem, proč to chci dokázat!

Podobně tomu bylo i v podnikání. Šel jsem do dalších projektů a akcí a učil se zacházet se svou hlavou. Bylo mi jasné, že pokud to nedokážu, končím. Trvalo to ale déle, než bych si přál. Ale udělal jsem proto vše, co jsem uměl a mohl. Dnes jsem za to rád!

Pokud to nedokážeš, končíš!

Milý čtenáři, víš již v čem je pointa věty “Pokud to nedokážeš, končíš!”???

Jasně, nemusíš se o nic pokoušet, protože kdo nic nedělá, nic nepokazí. Má to ale jeden malý háček, drobnost. Tou drobností není nic jiného než náš život, čas a seberealizace. Důvody, proč jsme tady. Asi se mnou budeš souhlasit, že vše zmíněné souvisí více nebo méně s penězi.

Mít čas, život a vše kolem pro sebe, je prostě výhodné. Mimo jiné i finančně. Makat pro jiné a prodávat svůj čas pro peníze, to je život na dávkách. 90 % lidí to vyhovuje. Tobě možná nikoliv, proto čteš tento příběh.

Mimochodem, jak to dopadlo u mě s příležitostí “podnikání”, asi víš. Nakonec je o tom celý tento blog Zivotnapravestrane.cz. Podnikání se stalo důležitou součástí mého života. Prostě podnikám, mám vize, určil jsem si cestu a poslání.

Dělám to, co mě baví a baví mě to, co dělám. A je to finančně výhodné!

Pokud to nedokážeš, končíš!

Takže milý čtenáři, pokud máš cokoliv rozděláno směrem ke svým světlým zítřkům, nepolevuj a ujasni si svoje důvody, proč to chceš dokázat!

Říkej si větu “Pokud to nedokážeš, končíš!” stále dokola jako mantru.

Jdi za výsledkem, za svými sny a zabojuj o svůj život a čas. Proč? Protože je to pouze tvůj život a čas máš jenom jeden.

Ale pozor. Zamysli se nad několika pravidly pro lepší život. Některá ti tady dnes servíruju na stříbrném podnose!

10 Pravidel pro lepší život

1. Kam zaměřuješ pozornost, tam to roste! Pokud tedy zaměřuješ pozornost na práci, kariéru, tam to poroste, ale směrem do dávek a krysího závodu. Pokud je to podnikání, šance na růst jsou větší! Jde prostě o ty pákové efekty (znáš možná z mých kurzů).

2. Jdi do akce tehdy, kdy je na obzoru příležitost! Když ji chytíš, bude tvoje. Když ji pustíš, rozplyne se jako pára nad hrncem. Akce je život. Neakce (nečinnost) je smrt.

3. Vrať si svůj život, protože je tvůj! Máš na výběr, buď jsi oběť a tvůj život ti nepatří, nebo bojuj. Ujasni si svoje PROČ!

4. Vrať si svůj ČAS! Ano – čas. Protože čas máš jenom jeden, ten plyne a nelze jej vrátit zpět. Můj i tvůj čas jsou stejné, den má 24 hodin, rok 365 dnů. Rozdíl v našem životě a v situaci je ten, jak zacházíme se svým časem. Tvůj čas je tvůj. Pokud máš pocit, že tě o něj někdo okrádá, vezmi si jej zpět a začni dělat něco smysluplného.

5. Vezmi v úvahu, že jednoho dne někdo vypne tvůj čas a vše skončí! Proto, jak říká moje dcera Stáňa, žij svůj život jako příběh, který chceš jednou vyprávět. Žij tak, aby bylo co vyprávět. Příběh, který dává smysl!

6. Žij život, podnikej či dělej cokoliv, co dává smysl! Je jedno, co děláš. Ale vždy to dělej s vědomím a s používáním Pravidla 80/20. 80 % tvé produkce a výsledků přichází z 20 % tvého úsilí a zaměřování. Proto identifikuj svých 20 % a osekej zbytek. Makat pro 80 % zbytečných věcí, které přinášení jen 20 % užitku je pošetilost a zločin proti svému JÁ!

7. Změň přístup “jsem vždy k dispozici”! Mám na mysli k zaměstnavateli, k zákazníkům, k příbuzným… Nejsi holka pro všechno a pro všechny. Nauč se v 80 % času být k dispozici zejména k sobě samému. Vyplatí se to! Mimo jiné i finančně :-).

8. Buď in i v technologiích! Žijeme ve světě internetu. Peníze se dnes dávno nevydělávají upachtěnou prací, ale nejvíce jich proudí virtuálními penězovody na internetu. Ať je to podnikání, či burza, je to prostředí, v rámci kterého můžeš řídit svůj byznys, své zájmy, svůj svět, čas i prostor z jakéhokoliv místa na světě a to tehdy, když to opravdu chceš ty. A nikoliv pouze tehdy, kdy to chtějí jiní.

9. Nauč se žít ŽIVOT V CASH-FLOW! Ale to už je na další téma. Prostě jak tomu říkám já » Život na Pravé straně cash-flow kvadrantu. Máš na výběr – buď dávky na Levé straně (také se tomu říká mzda), nebo v proudu peněz na Pravé straně. Je to věc rozhodnutí, kam zaměřuješ pozornost.

Kam zaměřuješ pozornost, tam to roste! Pozor, tato věta je pravdivá.

10. Ve všem, co děláš, buď první a dělej věci nejlépe, jak umíš a jak to momentálně jde. Nikdy to nevzdávej! Ve spojení s výše uvedenými pravidly tě potom čeká dobrá budoucnost. Možná i skvělá!

A končím, pro dnešek to stačí!

Možná ještě ta příležitost na závěr. Blíží se příležitost. Blíží se řešení na tvé otázky! Právě je otevřen po více než roční pauze brána do mého programu z edice ŽIVOT NA PRAVÉ STRANĚ! Prostě úžasný pákový efekt, ale jen pro chytré lidi. Ale to jsi?

Online kurz Cesty zlatého vítěze k lepšímu životu

Tak doufám, že dnešní úvaha padla na úrodnou půdu!  Někdy příště, budeme pokračovat.

Jirka Mazur

Jirka Mazur
Jirka Mazur, podnikatel a autor programů z edice ŽIVOT NA PRAVÉ STRANĚ, KDE JSOU MOJE PENÍZE, GOLDWINNER, PODNIKÁME NA BURZE, WINSIGNALS a dalších. Rozdávám zlato a měním lidem životy.
Komentáře